Приклади застосування сервоприводів серії XDC

В нашій галереї наведено декілька прикладів модернізації металообробного обладнання з застосуванням сервоперетворювачів серії XDС. Серед них діропробивний та фрезернрй верстати з ЧПК, універсальні фрезерні та координатно-розточувальні верстати, а також строгальний верстат.

Насправді коло застосування електроприводу на основі сервоперетворювачів серії XDС значно ширше і охоплює також токарні універсальні верстати та токарні верстати з ЧПК, приводи подач круглошліфувальних та плоскошліфувальних верстатів, верстати для плазменної та лазерної різки металу, та зубошліфувальні верстати з ЧПК. Також наші сервоперетворювачі, або як їх ще називають сервопідсилювачі, серводрайвери, драйвери колекторних двигунів, контролери двигунів постійного струму, можуть бути застосовані у поліграфічній техніці та інших галузях промисловості для модернізації існуючого та розробки нового обладнання.

Завдяки можливості роботи сервоприводу без зовнішнього датчика зворотного зв’язку (в режимі компенсації I*R) стала можливою заміна застарілих систем електроприводу за базі електромашинних посилювачів (ЭМУ поперечного поля), систем генератор-двигун (ГД) та магнітних посилювачів (МУ), що ще досить часто зустрічаються в промисловому обладнанні і не мають адекватної заміни новими системами електроприводу.

Ще одною особливістю нашого електроприводу є можливість роботи з обмеженням вихідної ШІМ, що дозволяє використовувати низьковольтні електродвигуни при роботі сервопривода без понижуючого силового трансформатора. При цьому перетворення (зниження) вихідної напруги здійснюється за допомогою додаткового дроселя, встановленого послідовно у якірному колі двигуна, що значно зменшує вартість обладнання, що встановлюється. Дана можливість продемонстрована на прикладі модернізації електропривода стола строгального верстату, де встановлений електродвигун постійного сторуму на номінальну напругу 60В та струм якоря 330А. При цьому живлення здійснюється від промислової мережі 380В без застосування трансформатора. Це дозволило значно зменшити вартість модернізації даного обладнання.

Також слід відзначити можливість побудови позиційного сервопривода з дискретним завданням Pulse/Dir, Pulse+/Pulse-(CW/CCW) або A/B(Енкодер). Це дозволяє створювати відносно недорогі системи з ЧПК на базі персонального комп’ютера під керуванням популярних програм, таких як Mach3, EMC, з застосуванням бюджетних контролерів керування кроковими двигунами, а також систем ЧПК таких як NC-202 від Балтсистем та Sinumerik 808d від Siemens.

При модернізації існуючого обладнання є можливою заміна практично всіх типів існуючих транзисторних та тиристорних однозонних реверсивних та нереверсивних електроприводів вітчизняного та зарубіжного виробництва таких як ЭШИМ-1, ЭШИР-1-1, ЭШИР-1-А, ПТ-05, ЭПУ-1, ЭПУ1-1, ЭТУ3601, БТУ3501, БТУ3601, БУ3509, ЭТ6, ЭТ6А, ЭТО1-4, ЭТУ, ЭТ3И, ПТР-0,4М, ЭТ1Е, ЭТШР-П, БУ-1110, А92110, ПРВП-02, KEMEK, КЕМРОН, КЕМТОК, 3FBD, 3FMD, Apena, AZM, Fanuc, Siemens, Indramat, BBC, Bosh, TDR700, Mezomatik-k, CMTERM-S, VAMZ, TNP та інших.

© ТОВ "Діада Груп". Використання будь-яких матеріалів сайту – лише з письмового дозволу правовласника.