Пристрій плавного пуску – це електронний блок, призначений для плавного запуску і зупинки трифазного асинхронного двигуна. Крім пуску і гальмування двигуна, софтстартер потрібен для захисту асинхронного електродвигуна під час роботи. Софтстартер буде корисний у тих випадках, де немає необхідності регулювати швидкість. Він потрібен для запуску дискових пилок, насосів, вентиляторів або інших механізмів.
Пристрій плавного пуску – принцип роботи
Розглянемо принцип роботи наших пристроїв плавного пуску. У софтстартерах серії SSB-21 інтенсивність розгону і гальмування реалізується за рахунок зміни кута відкриття тиристорів Т1-Т4. Тиристори дозволяють плавно регулювати напругу на обмотках двигуна, а система управління на контролері дозволяє обмежувати пускове значення струму. Структурна схема нашого пристрою представлена на рисунку.
Наші пристрої оснащені реле байпасс К1.1 і К1.2. Байпасс призначений для шунтування тиристорів після закінчення розгону електродвигуна. Це дозволяє позбутися від теплових втрат на тиристорах і поліпшити гармонійний склад споживаної напруги. На відміну від багатьох конкурентів, байпас у всіх моделях SSB-21 вбудований всередину корпусу, його не потрібно додатково купувати і він не займає зайвого місця при установці в електрошафі.
В пристрої плавного пуску передбачено три режими розгону (рисунки А – В) і гальмування (рисунок Г). Можна налаштувати потрібний режим і добитися необхідної інтенсивності розгону або зупинки. Є всі необхідні захисти: від перевантаження, недовантаження, неправильного чергування фаз або обриву однієї з них. На рисунках А – Г наведені графіки зміни напруги і струму для різних режимів розгону і гальмування.
У пристроях плавного пуску SSB-21 ми використали власний алгоритм управління тиристорами, який дозволяє мінімізувати виникнення “наскрізних струмів” в двигуні і перекосів споживаної напруги. Алгоритм використовує інформацію про величину струму і дані про стан тиристорів. Струм електродвигуна вимірюється в прохідній фазі, за допомогою трансформатора струму, а стан тиристорів визначається спеціальною електронною схемою.
Система управління побудована на продуктивному і надійному 32-розрядному мікроконтролері. Передбачено наявність аналогового виходу – він потрібен для відображення ступеня навантаження двигуна. Є дискретні виходи типу “сухий контакт” і гальванічно розв’язані дискретні входи.